Kontroluj swój telefon za pomocą komputera Architektura aplikacji opartej na systemie Android

Kupując telefon w salonie otrzymujemy urządzenie z zainstalowanym systemem operacyjnym z dostępem do funkcji służących nam do korzystania z możliwości jakie nam daje. Nie jest to jednak dostęp pełny, a jedynie na ograniczonych zasadach użytkownika. To tak jak w naszych komputeram z Windowsem - zakładamy spersonifikowane konto a w razie potrzeby, np. przy instalacji oprogramowania, nadajemy sobie prawa administratora poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku. W telefonach takiego przycisku nie ma, ale istnieje "konto" administratora z pełnym dostępem do wszystkich funkcji. Ze względu na to, że Android oparty jest na Linuksie, nazywa się ono ROOT. Aby móc z niego korzystać musimy dokonać procesu rootowania naszego telefonu, co nie jest czynnością prostą i może doprowadzić do utraty gwarancji, a w skrajnie rzadkich przypadkach, do uszkodzenia naszego smartfona. Dlatego zadanie to należy powierzyć zaawansowanym użytkownikom. Wśród naszych znajomych na pewno taki się znajdzie. Po tym trochę zniechęcającym wstępie pora przejść do korzyści jakie niesie ze sobą telefon z ROOTem:

 1. Mamy możliwość instalacji nieoficjalnych wersji Androida, tzw. ROMów, które dają nie tylko dostęp do niezliczonej ilości opcji pozwalającej precyzyjniej kontrolować nasz telefon poprzez zniesienie fabrycznych ograniczeń. Co więcej, instalacja ROMa niesie za sobą aktualizację systemu do nowszej wersji, a co za tym idzie, w znaczny sposób rozszerza jego możliwości. To tak, jakbyśmy kupili nowy, lepszy telefon.
 2. Kilkakrotnie przyspieszamy działanie naszego telefonu dzięki bardziej zoptymalizowanemu systemowi.
 3. Uzyskujemy nowy wygląd wszystkich kontrolek (przycisków, menu, widgetów), szybszą przeglądarkę, wreszcie możemy kontrolować nasze połączenia z internetem poprzez sieć.
 4. Dostajemy możliwość zamienienia naszego telefonu w router sygnału WiFi, co w szczególności powinno ucieszyć posiadaczy darmowego pakietu z internetem. Teraz możemy go wykorzystać również na naszym laptopie.
 5. Zrootowany telefon pozwala nam instalować aplikacje na naszej karcie pamięci. Normalnie jest to możliwe tylko w pamięci telefonu.
 6. Dzięki utworzeniu partycji SWAP otrzymujemy dodatkową przestrzeń służącą jako wirtualna pamięć ram. Szczególnie przydatna opcja przy częstym obciążeniu telefonu, np. poprzez otwieranie wielu okien w przeglądarce internetowej.

To tylko niektóre z zalet. Należy pamiętać, że przed tworzeniem modyfikacji systemu należy zgrać wszystkie cenne dane na komputer albo w przypadku listy kontaktów i SMSów, na naszą kartę SIM. Cały proces jest w 100% odwracalny, a przy zachowaniu minimalnych środków ostrożności również całkowicie bezpieczny.

Powiązany artykuł : Aplikacje do rootowania Android OS
Tagi: AndroidROOTrootowanie 

6 Komentarze “Co to jest rootowanie telefonu z Androidem i dlaczego warto to zrobić”

 1. David pisze:

  Ale gwarancję się traci, czyż nie?

  • Krzysiek pisze:

   To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od: operatora, rodzaju reklamowanego defektu i szczęścia. Niektóre sieci mają bardziej rygorystyczne warunki dotyczące stopnia ingerencji w jaki możemy zmienić ustawienia fabryczne, inne mniej. Jeżeli zepsuje nam się np. akcelerometr to nie powinno być problemu. Tak samo przy odrobinie szczęścia serwis przyjmie naszą reklamację i wymieni nasz telefon na nowy wiedząc nawet, że był zrootowany (słyszałem o takich przypadkach w Orange). Zawsze możemy przywrócić nasze urządzenie do stanu pierwotnego, co dla bardziej zaawansowanego użytkownika nie powinno stanowić problemu.

 2. David pisze:

  Czyli po zrootowaniu telefonu mogę go z powrotem “odrootować”? Kurczę, noszę się z tym zamiarem od dawna, ale szkoda mi gwarancji, bo Samsung i 5800 nie jest najtrwalszą maszyną i gwarancja się może przydać, a jeszcze na rok ją mam. Jak sprawdzić jak bardzo restrykcyjne pod tym względem jest Tmobile?

 3. Ania pisze:

  Czy telefon kupiony w sklepie a nie w salonie, też ma ograniczenia tego typu i nie jest zrootowany?

 4. tojan3 pisze:

  Spersonalizowane, nie spersonifikowane.

 5. Oliwia pisze:

  Kupiłam telefon w Playu, to utracę gwarancję jeśli to zrobię ?

Twój komentarz

2011 - 2012 © Androidland.pl - Android & Smartphone blog. Gry, aplikacje oraz tutoriale pod Androida
Korzystanie z serwisu androidland.pl jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. © mdmDroids