Dragon Hunter – zostań łowcą smoków Uniwersalna instalacja ClockworkMod Recovery

Instalacja i konfiguracja ADB dla Androida

Opublikowano 6 stycznia 2012, w Oprogramowanie, SDK, Tutoriale, przez Adar

W tematach poświęconych modyfikacji systemu Android, często pada określenie ADB - jest skrót od Android Debug Bridge - wszechstronnej lini komand, pozwalającej na komunikacje z emulatorem lub podłączonym urządzeniem. ADB w swej najprostszej postaci (linia komend) zapewnia nam interfejs do komunikacji z naszym urządzeniem, często wymaganej do wykonywania zaawansowanych operacji, zazwyczaj potrzebnych do zrootowaniu systemu jak i po. Z uwagi na małe rozmiary wyświetlaczy, trudnym było by tworzenie rozbudowanych komend - stąd idea mostu (bridge) - która pozwala na dostęp z komputera do naszego urządzenia (podłączonego przez USB). Jest to niezwykle przydatna część Android SDK (zestawu narzędzi programistycznych dla developerów), zwłaszcza dla zaawansowanych użytkowników.

Instalacja i konfiguracja ADB

Krok 1: Instalacja Android SDK

Pełny opis instalacji i konfiguracji SDK, Eclipse oraz bibliotek Javy - opisany został w odrębnym artykule. W przypadku, gdy mamy już zainstalowane SDK (jako komponent dla Eclipse lub Ant) przechodzimy do następnego kroku. Jeśli nie to pobieramy najnowszy Starter Package SDK (dla Windows, Mac OS X lub Linux), rozpakowywujemy i instalujemy na naszym komputerze.

Krok 2: Pobieramy SDK Platform Tools

Poprzednie wersje SDK (na dzień pisania tego artykułu, najnowsza wersja to r16) domyślnie zawierały ADB - jednak odkąd ADB i inne narzędzia został przeniesiony do narzędzi platformowych - wymaga to od nas pobrania go (i ich) jako odrębnych SDK package. Cały prostes instalacji narzędzi jest automatyczny. Uruchamiamy SDK Managera (SDK Manager.exe). Jeśli wcześniej nie instalowaliśmy tych narzędzi - powinny się one pojawić dostępne do instalacji.

Zaznaczamy Android SDK Platform Tools, i wybieramy przycisk Install packages. Wśród nich znajduje się ADB.

Krok 3: Konfiguracja zmiennych PATH

Teraz kiedy mamy zainstalowany ADB, korzystanie z niego wymaga albo użycia pełnej ścieżki dostępu do programu (C:\android-sdk-windows\platform-tools\adb) albo dodania ścieżki dostępu do niego do zmiennych środowiskowych naszego systemu. Poniżej opisana metoda tyczy się głównie użytkowników Windows, użytkownicy pozostałych systemów powinni wyszukać i zastosować metody odpowiadające ich systemowi.

Dla Windows 7, wygląda to następująco:
 • Klikamy prawym przyciskiem na ikonę komputera i wybieramy "Właściwości" (Properties),
 • Z lewego menu wybieramy opcję "Zaawansowane ustawienia systemu" (Advanced System Settings).
 • Z zakładki "Zaawansowane" (Advanced) wybieramy przycisk "Zmienne środowiskowe" (Environment Variables).
 • W sekcji "Zmienne środowiskowe" podświetlamy element "Path" a następnie wybieramy przycisk "Edytuj".
 • Ustawiamy się kursorem na końcu linii w polu "Wartość zmiennej" - upewniając się, że NIE usuwamy istniejącego wpisu i dodajemy na końcu fragmend tekstu (wraz ze średnikiem na początku):
  ;c:\android-sdk-windows\tools;c:\android-sdk-windows\platform-tools
  ALBO, w zależności od tego w którym folderze zainstalowane są narzędzia:
  ;c:\eclipse\tools;c:\eclipse\platform-tools

Krok 4: Instalacja sterowników USB

Ostatnim krokiem jest instalacja sterowników USB. W zależności od urządzenia krok ten może być pominięty. Jeśli posiadasz urządzenie, którego producenci oferują narzędzia (program) do synchronizacji z komputerem PC - wtedy sterowniki USB zostaną automatycznie zainstalowane w trakcie instalowania tych narzędzi (np. HTC sync). W przeciwnym wypadku, korzystając z SDK Manager'a, rozszerzamy zakładkę "Extras" (wcześniej Third party Add-ons) i pobieramy "Google USB Driver package".

SDK Manager nie instaluje bezmyślnie wszystkich dostępnych sterowników dla różnych modeli. Dlatego następnym krokiem jest podłączenie swojego urządzenia do komputera PC i w przypadku pojawienia się komunikatu, że system nie wykrył urządzenia - instalacji z nakierowaniem instalator sterowników na foldery: ‘usb_driver\x86′ albo ‘usb_driver\x64′.

Używamy ADB

Od tej chwili, za pomocą poleceń ADB możemy manipulować naszym telefonem. Na systemie Windows możemy korzystać z lini komend (cmd.exe) i zazwyczaj tak się właśnie robi.

Twój komentarz

2011 - 2012 © Androidland.pl - Android & Smartphone blog. Gry, aplikacje oraz tutoriale pod Androida
Korzystanie z serwisu androidland.pl jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. © mdmDroids