Instalacja i konfiguracja ADB dla Androida 3G Watchdog – kontroluj i zarządzaj transferem internetowym

Uniwersalna instalacja ClockworkMod Recovery

Opublikowano 6 stycznia 2012, w Oprogramowanie, Tutoriale, przez Adar

Niestandardowa konsola Recovery, jaką jest ClockworkMod recovery pozwala nam w prosty sposób przeprowadzić wiele niezbędnych operacji na naszym urządzeniu (tworzenie partycji, backup danych, wipe systemu, zmiana jądra systemu, aktualizacje ROMów, itd...). Z uwagi na mnogość urządzeń na jakich możemy zainstalować Androida nie ma jednego sposobu instalacji konsoli ClockworkMod recovery. W niniejszym artykule zaprezentowane zostanie kilka alternatywnych metod instalacji tej konsoli. Opis krok po kroku, możliwości jakie daje nam konsola ClorkworkMod recovery znajduje się w odrębnym artykule.

Zanim zaczniemy...

Aby móc zainstalować ClockworkMod recovery, a dokładniej jakąkolwiek niestandardową konsolę Recovery na swoim urządzeniu należy w pierwszej kolejności zrootować swój system. Na naszej stronie znajdziecie informacje (tutaj) czym jest rootowanie, a także poradnik krok po kroku jak tą operację przeprowadzić. Ponadto niżej opisane metody, nie wyczerpują wszystkich dostępnych metod instalacji. Inny sposób należy zastosować gdy chcemy uruchomić aplikację na urzadzeniu, na które nie ma oficjalnej wersji ClockworkMod’a (np. modele Samsung Galaxy S), albo które pierwotnie nie zostało dedykowane Androidowi (np. iPhone 3G), albo też zawiera zabezpieczenia producenta przed ingerencją w firmware urządzenia. Te i podobne przypadki zostaną opisane w kolejnych artykułach. Dla niektórych modeli urządzeń Opisane poniżej metody tyczą się w szczególności konsoli ClockworkMod Recovery - jednak istnieją także inne, mniej popularne i mniej funkcjonalne konsole recovery - takie jak Amon_RA.

Instalujemy konsole recovery

Istnieją trzy sposoby instalacji konsoli Recovery na naszym urządzeniu. Pierwsza z nich jest jest specyficzna dla ClockworkMod recovery podczas gdy dwie kolejne metody mogą być zastosowane do innych konsol Recovery. ClockworkMod Recovery możemy zainstalować przy użyciu:

 • aplikacji ROM Manager,
 • trybu fastboot'a,
 • programu flash_image.

Poniżej opis, krok po kroku, wykorzystania tych metod.

Instalacja za pomocą ROM Manager'a

Jest to najprostsza metoda, oferująca ponadto interfejs graficzny w trakcie bootowania systemu. Nie wymaga pobierania obrazu recovery i wpisywania żadnych komand. Jest to metoda rekomendowana przez twórców ClockworkMod recovery i dopiero w przypadku gdyby nie działała zaleca się stosowanie pozostałych metod. Poniżej jej opis.

 1. Pobieramy i instalujemy aplikację ROM Manager ze strony jej twórców albo z Android Market. Aplikacja jest bezpłatna.
 2. Uruchamiamy ją na naszym urządzeniu.
 3. Jedną z opcji jaką powinniśmy zobaczyć jest opcja Flash ClockworkMod Recovery. Wybieramy ją, a następnie postępujemy zgodnie z instruckajmi. Sama instalacja może trochę potrwać.
 4. W przypadku pojawienia się okienka Reboot the device (albo podobnego), zatwierdzamy je i czekamy aż system się zrestartuje.
 5. Po restarcie systemu, weryfikujemy czy ClockworkMod Recovery zainstalował się poprawnie - poprzez uruchomienie ROM Manager'a. W przypadku sukceu - pierwsza z opcji widocznych po uruchomieniu powinna wskazywać, że konsola jest zainstalowana - a także powinna pokazywać wersję i ewentualne dostepne aktualizacje. W przypadku dostępności nowej wersji ClockworkMod - za pomocą tej opcji możemy dokonać aktualizacji.

Instalacja za pomocą trybu fastboot'a

Jeśli z jakichś przyczyn, pierwsza metoda by nie działała - można spróbować zainstalować konsolę ręcznie przy użyciu trybu fastboota. Aby ta metoda zadziałała należy mieć zainstalowany na komputerze program ADB (Android Debug Bridge). Jeśli nie posiadasz tego programu, zobacz artykuł opisujący czym jest i jak zainstalować ADB. Aby zainstalować ClockworkMod Recovery, a także inne konsole Recovery należy:

Uwaga, ta metoda wymaga także użycia obrazu Recovery, kompatybilnego z wersją naszego systemu, jaką aktualnie posiadamy. Wszelkie niezgodności wersji mogą skutkować błędami w systemie a w dalszej konsekwencji uszkodzeniem naszego urządzenia !Obraz recovery dla ClockworkMod Recovery, dla naszego urządzenia możemy pobrać ze strony jej twórców. Analogicznie w przypadku pozostałych konsol Recovery - należy zwrócić uwagę na to czy nasze urządzenie jest wspierane przez nie wspierane.

 1. Pobieramy obraz Recovery (kompatybilny z nasza wersją) na komputer i umieszczamy go w lokalizacji, do której będzie łatwy dostęp (np. dysk C ). Obraz powinien być rozpakowany jeśli pobraliśmy go w formacie ZIPa - tj. powinien mieć rozszerzenie .img i krótką nazwę np. recovery.
 2. Wyłączamy nasze urządzenie i za pomocą specjalnej kombinacji klawiszy (różnej dla różnych urządzeń) wprowadzamy nasze urządzenie w tryb fastboot. Aby znaleźć odpowiednią dla swojego modelu urządzenia kombinację - najlepiej wyszukać ją za pomocą hasła: "how to boot nazwa urządzenia in fastboot mode" albo podobnych.
 3. Po wprowadzeniu naszego urządzenia w tryb fastboot, podłączamy je za pomocą kabla USB do komputera a następnie czekamy aż pojawi się chmurka, informująca nas o wykryciu urządzenia i trybu w jakim pracuje (dzięki ADB, powinniśmy ujrzeć w trayu, obok zegara systemowego chmurkę z napisem "fastboot USB").
 4. Uruchamiamy systemową linię komend CMD (cmd.exe) a następnie wpisujemy: fastboot flash recovery c:\recovery.img.
 5. Gdy tylko proces się zakończy, zamykamy cmd (wpisując kolejno 3x komendę exit), odłączamy nasze urządzenie a następnie uruchamiamy nasz telefon ponownie (restart).

Opisane powyżej czynności dotyczą systemów Windows. Użytkownicy pozostałych systemów postępują analogicznie, używając odpowiadającej systemowej konsoli komend.

Instalacja za pomocą programu flash_image

Podobnie jak w poprzednim przypadku, metoda nie jest zalecana początkującym użytkownikom i wymaga pobrania odpowiednich dla swojego urządzenia obrazów Recovery do działania. Ta metoda również wymaga zainstalowanego na komputerze programu ADB (Android Debug Bridge). Jeśli nie posiadasz tego programu, zobacz artykuł opisujący czym jest i jak zainstalować ADB. Aby zainstalować ClockworkMod Recovery, a także inne konsole Recovery należy:

 1. Pobieramy flash_image i rozpakowywujemy go bezpośrednio na dysk C na naszym komputerze.
 2. Pobieramy obraz Recovery (kompatybilny z nasza wersją) na komputer i umieszczamy go w lokalizacji, do której będzie łatwy dostęp (np. dysk C ). Obraz powinien być rozpakowany jeśli pobraliśmy go w formacie ZIPa - tj. powinien mieć rozszerzenie .img i krótką nazwę np. recovery.
 3. Umożliwiamy w naszym telefonie tryb debugowania przez USB (USB debugging mode): Menu > Ustawienia > Aplikacje > Development (Menu > Settings > Applications > Development).
 4. Podłączamy nasze urządzenie przez USB do komputera.
 5. Uruchamiamy systemową linię komend CMD (cmd.exe) a następnie wpisujemy po kolei:

  adb push c:\flash_image /sdcard/
  adb push c:\recovery.img /sdcard/
  adb shell
  su
  mount -o remount, rw /system
  cp /sdcard/flash_image /system/bin
  cd /system/bin
  chmod 777 flash_image
  flash_image recovery /sdcard/recovery.img


 6. Gdy tylko proces się zakończy, zamykamy cmd (wpisując kolejno 3x komendę exit), odłączamy nasze urządzenie a następnie uruchamiamy nasz telefon ponownie (restart).
Zobacz także: Instalacja konsoli Recovery bez karty SD

Teraz gdy nasza konsola Recovery jest już zainstalowana, możemy spróbować ją uruchomić (wprowadzić urzadzenie w tryb recovery). Jeśli wybraliśmy pierwszą metodę instalacji dokonujemy tego za pomocą ROM Managera i dostępnej opcji . W przypadku skorzystania z dwóch dalej omówionych metod należy skorzystać z odpowiedniej dla urządzenia kombinacji klawiszów w trakcie uruchamiania aby wejść w tryb Recovery. Na przykład, dla smartfonów HTC w trakcie uruchamiania systemu należy wcisnąć jednocześnie i przytrzymać przyciski Power i Volume.

Powiązane artykuły:
Android ClockworkMod Recovery – krok po kroku
Instalacja konsoli Recovery bez karty SD
Co to jest rootowanie telefonu z Androidem i dlaczego warto to zrobić
Instalacja i konfiguracja ADB dla Androida

Twój komentarz

2011 - 2012 © Androidland.pl - Android & Smartphone blog. Gry, aplikacje oraz tutoriale pod Androida
Korzystanie z serwisu androidland.pl jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. © mdmDroids